Abigail Gibbsová – Temná hrdinka – Večera s upírom
Upírska šľachta
Od vydania Twilight ságy je literatúra poznačená akousi upírskou obsesiou. Upíri vystupujú aj v debutovom románe anglickej autorky Abigail Gibbsovej. Už máte upírov plné zuby? Tak sa zdá, že ich tesákov niekto stále nemá dosť.
Violet Leeová čaká neskoro večer na svoju kamarátku, no dať si radne na Trafalgarskom námestí, sa ukáže ako dosť nešťastné riešenie. Stane sa totiž svedkom stretnutia dvoch odlišných druhov, ľudí a upírov. Následky sa dajú ľahko domyslieť... Šokovaná Violet sa pokúsi z masakry utiecť, no samozrejme, proti upírom nemá šancu. Dostáva sa na ich šľachtické sídlo a pred Violet sa otvára svet, o ktorom ani netušila.
Priznám sa, že takmer od samého začiatku riešim problém odporúčanej vekovej kategórie pre čitateľov. Violet má sedemnásť rokov, samotná autorka začala písať román ako pätnásťročná, preto by sa dalo očakávať, že veková kategória sa bude pohybovať okolo týchto čísel. Avšak, niektoré scény sú natoľko erotické, že by sa za ne nemusela hanbiť ani skúsená autorka červenej knižnice. A zase na druhej strane, postava Violet sa nevyhla na istých úsekoch detinskému správaniu (niekde sa musel prejaviť autorkin počiatočný vek), či prehnaným výrokom. Nemyslím, že táto kniha je veľmi vhodná pre mladšie tinédžerky a takisto, staršie ročníky ju môžu považovať za príliš infantilnú či naivnú.
Začiatok románu sa vyznačuje akousi ťažkopádnosťou, za ktorou by sme mohli identifikovať spisovateľské začiatky autorky. Odkedy sa Violet ocitne v šľachtickom sídle upírov, tak dej do istej miery stagnuje. V podstate sa prvá štvrtina knihy skladá z čakania Violet na to, kedy ju znova Kaspar (únosca, záchranca a trýzniteľ v jednej osobe) pritisne k stene. Vyzretejšia spisovateľská zručnosť autorky sa prejavuje v zamotanom klbku príbehu Violet a Kaspara, a takisto, ako ho čitateľ postupne s postavami rozpletá. Za zmienku stoja aj hádky alebo vzájomné podpichovanie hlavných postáv.
Čitateľ môže byť zmätený viacerými rozprávačmi, ktorí v diele vystupujú. Takže za prvé –nachádza sa tu rozprávanie v prvej osobe, každá kapitola ponúka pohľad jedného z hlavných protagonistov (Violet a Kaspar), za druhé – každý z hlavných protagonistov má svoje alter ego (svoj vnútorný hlas), a za tretie – ešte tu vystupuje personálny rozprávač, ktorý sprostredkováva Violetine sny. Miestami sa vyskytuje rozprávanie z odstupu v minulom čase, ktoré do románu nepasuje, keďže dej je situovaný v prítomnom čase. No môže to byť nedôslednosť prekladu, alebo aj autorky.
V diele by sa dali nájsť viaceré stereotypy (milostný trojuholník, záchranca = potenciálny milenec, rozhodovanie medzi láskou a povinnosťou), ale aj ich čiastočné narúšanie. Tak napríklad postava Violet nie je až taká bezbranná, ako by sa mohla zdať. Kým postava Belly v Twilight ságe sa so svojou bezmocnosťou nemôže zmieriť a k upírom ju to ťahá ako mravca k cukru, tak Violet (aspoň spočiatku) upírov nenávidí až na kosť a disponuje nad nimi určitou mocou (ktorá sa ešte znásobí). Obidve postavy sú akoby predurčené stať sa upírkami. Práve Twilight sága spopularizovala náhľad do mužskej psychiky, ktorý sa objavil v dosiaľ nepublikovanom románe S. Meyerovej Midnight sun, ako aj v románe Úsvit, odohrávajúci sa čiastočne v Jacobovej mysli. Svetový „trend“ neobišiel ani slovenskú literatúru, keď pod tlakom fanúšikov Džínsového denníka autorka Zuzka Šulajová napísala jeho ďalšiu časť z Lukášovho pohľadu. Mužský pohľad sa nachádza aj v Temnej hrdinke, no prevláda, samozrejme, rozprávanie Violet. Nerovnomerné rozprávanie Violet a Kaspara, ako aj už spomínaná segmentácia rozprávačov prispieva k celkovej nevyváženosti knihy. Zvláštne pôsobilo na mňa aj prezentovanie určitých faktov zo života upírov, čím autorka ponúkla viac otázok ako vysvetlení. Pre porovnanie, upíri v réžii A. Gibbsovej, sa svojou pudovosťou približujú k sérii Pravá krv (nemám teraz na mysli vulgárnu podobu rovnomenného televízneho seriálu), no aj tak si zachovávajú dostatok ľudskosti Cullenovcov, pričom nadobúdajú prvok šľachtickej veľkoleposti.
Kniha sa končí pre čitateľa v najnevhodnejšej chvíli, pretože nezobrazuje, ako sa Violet so svojou novou, upírskou podstatou stotožní. Ďalšia časť však nebude rozprávať jej príbeh... Hoci Temná hrdinka obsahuje viaceré nedostatky, čiastočne ich kompenzuje zamotaný, pútavý príbeh, ktorý vás môže príjemne prekvapiť.
Informácie o knihe
Jazyk: SK
Vydavateľ: IKAR
Rok vydania:2013
Počet strán: 432
Naše hodnotenie
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!