Cilla a Rolf Börjlindovci- Tretí hlas
Milovníci severskej krimi si prídu na svoje vo voľnom pokračovaní Skočného prílivu. Už po prečítaní prvých stránok knihy som mala zimomriavky. Začiatok knihy mi pripomínal stupňujúce napätie ako v básni Havran od Edgara Allana Poa, v ktorej veľký čierny havran odpovedá na všetko slovami „nevermore". A konkrétne pri čítaní prvých kapitol knihy Tretí hlas mi chodila po rozume jedna z myšlienok básne „...zatvárať je neskoro...".
Začína sa to brutálnou vraždou slepej Samiry vo francúzskom Marseille a hneď na to sa dejovo prenesieme do Švédska do domu obeseného Bengta. Sprvu je prípad vedený ako samovražda. Hlavná hrdinka Olivia, známa z prvého dielu, sa začne o tento prípad zaujímať. Aj keď odišla z policajnej akadémie a plánovala ísť študovať dejiny umenia, zapája sa neoficiálne do vyšetrovania fingovanej samovraždy. Svoje vlastné dôvody na objasnenie vraždy slepej Samiry má aj Oliviin známy Abbas, ktorý sa do Francúzska vydáva s priateľom, bývalým komisárom, Tomom Stiltonom. Zdá sa, že nie je možné, aby dvaja tak rozdielni ľudia ako Samira a Bengt mali niečo spoločné, no Olivia, Tom, Abbas a vyšetrovateľka Mette odhalia krutú pravdu.
Tak ako rýchlo a napínavo sa začali prvé kapitoly, tak pomaly a nudne sa odohrávalo rozmotávanie záhady okolo dvoch napodiv nesúvisiacich vrážd. Keďže som nemala zatiaľ tú česť prečítať si Skočný príliv, predpokladám, že väčšina z postáv si nesie z predchádzajúcej knihy to svoje bremeno, ktoré sa počas vyšetrovania aktuálneho prípadu a ďalších incidentov dostáva do popredia. Zámerom autorov bolo odtiahnuť nás „nenápadne" od vyšetrovania zločinov. Na mňa to pôsobilo dosť rušivým dojmom, nakoľko sa miestami z kriminálnej zápletky tvorila zápletka lacnej romantiky, narušených medziľudských vzťahov a riešenia vlastných existenčných problémov. Moje sústredenie bolo často oslabené zbytočnými expresívnymi až vulgárnymi opismi banalít. Zvraty v knihe neboli až také prudké ako pri iných krimi zápletkách. Keď už som si myslela, že konečne poznám vraha a jeho dôvody pre spáchanie takého zločinu, autori ma šikovne vyviedli z omylu. Takto som sa trikrát tešila, že spoznám vraha aj motív a trikrát som ostala prekvapená, ako sa autori premyslene postarali o to, že ma naviedli na nesprávnu cestu. :)
Celkovo v labyrinte slepých uličiek som sa motala a dumala nad tým, aký súvis majú konkrétne problémy dvoch na vlastnú päsť konajúcich vyšetrovateľov Olívie a Toma. Abbas je kapitola sama o sebe – autori o ňom neprezradili ani to najnutnejšie, čo mne ako čitateľovi chýbalo. Áno, vieme, že bol priateľom Toma, Mette aj Olívie, ale za akých okolností sa ním stal, to neprezradili i keď pre jeho minulosť nechali v knihe dosť bohatý priestor. Preto si myslím, že majstrovstvo švédskych autorov spočíva v tom, že dokážu prezradiť o postavách v knihe toho veľa a pritom ich nepoznáte o nič lepšie ako na začiatku.
Záver knihy bol šokujúci, a dokonca aj názov knihy začal dávať zmysel. Problémy niektorých postáv sa vyriešili. Autori si nebrali servítku ani pri rozuzlení motívov vrážd. Obyčajne tam, kde očakávate oporu, tam sa potknete a spadnete na nos. Börjlindovci stavili na kontroverzné témy, ktoré momentálne hýbu svetom a napohľad bezúhonným postavám vdýchli život plný skazenosti. Vyplatilo sa.
Informácie o knihe
Jazyk: SK
Vydavateľ: IKAR
Rok vydania: 2014
Počet strán: 424
Naše hodnotenie
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!