David Michie – Dalajlamova kočka
O budhizme z pohľadu mačky
David Michie je vo svete známy najmä vďaka svojim knihám, v ktorých jednoduchšie píše o budhizme. Píše však i detektívky a celkovo je to všestranne zameraný a scestovaný muž. Vo forme krátkeho príbehu z pohľadu mačky nám v tejto knihe predstavuje svoje myšlienky k tejto téme.
Dalajlamova kočka je o mačiatkach, ktoré našli chlapci, a s ostatnými súrodencami sa ich snažia predať. Zostane im už len jedna, ktorá nie je práve v najlepšom stave a bola by odsúdená na istú smrť, keby si chlapcov náhodou (a možno nie až takou náhodou podľa budhistických princípov) nevšimol sám Dalajláma a mačiatko od nich nekúpil. V chráme sa postupne zotavuje, osmeľuje, až sa nakoniec stane symbolom samotného Dalajlámu.
Cez jednotlivé kapitoly nás autor vedie základnými myšlienkami budhizmu. Dalajlámova kočka, ktorú nazývajú aj Rimpoče, JSK [jeska]- Jeho Svatost Kočka, Snežná lvice, či Myška, opisuje budhistický život v chráme zo svojho pohľadu, no i jej sa prihodia veci, z ktorých sa môžeme poučiť. Autor opisuje dva hlavné princípy budhizmu – ako byť šťastný a ako sa vyhnúť utrpeniu, ktoré sú zakomponované v každom príbehu Dalajlámovej kočky. So svojimi opatrovníkmi Čogjalom a Tenzinom zažíva veľa humorných situácií a taktiež i cez osudy ostatných postáv autor vysvetľuje budhizmus.
Postupne sa mačiatko učí, ako sa nenechať ovládať emóciami, ako žiť skromne, ako si užívať prítomný okamih. V jednej kapitole sa napríklad autor venuje problematike bdelej mysle. Hovorí o americkom výskume, v ktorom mali účastníci odpovedať na tri otázky: „Čo robíte? Na čo myslíte? Ako veľmi ste šťastný/á? Zistili, že v štyridsiatich siedmich percentách času ľudia vôbec nemysleli na to, čo robili. Ľudia boli oveľa šťastnejší, keď venovali plnú pozornosť tomu, čo robia." V tejto knihe je viac posolstiev, ktoré stoja za zamyslenie a ktoré môžu urobiť šťastnejšieho každého z nás; napríklad, že veci nie sú na prvý pohľad také, ako sa zdajú a že hnev vychádza z nášho vnútra, preto je dôležité zachovať pokoj.
Na druhej strane, autor nezvolil práve najvhodnejší jazyk svojho hlavného hrdinu. Mačička je na jednej strane veľmi milá a učenlivá, ale slovné spojenia ako „pokrčila plecami“ vyznievajú v tomto kontexte smiešne. Tiež je trochu diskutabilné, či mačka dokáže meditovať, respektíve učiť sa budhistické princípy a napríklad „nenechať sa unášať emóciami“. Rovnako vtipne vyznieva scéna, keď Dalajláma dohovára Rimpoče, aby nejedla myši.
Hlas Ivany Jirešovej sa hodí k mačke úplne dokonale. Ak by vedeli mačky rozprávať, určite by sa ich hlas podobal na ten jej. Kniha sa počúva veľmi dobre, takmer sama, keďže štýl autora je veľmi jednoduchý a ľahký, a zároveň i humorný. Na začiatku každej kapitoly je tematická cinkajúca zvučka, ktorá ešte umocňuje pocit, že sa nachádzate v budhistickom chráme. Audiokniha má len šesť a pol hodiny, čo znamená, že je výborná na cestovanie vlakom či autobusom alebo len tak pri domácich prácach. Taktiež to môže byť i vhodné počúvanie pre staršie deti, ktoré majú radi mačky a postupne by sa tak mohli učiť o princípoch budhizmu a životných pravdách. Ak sa zaujímate o budhizmus, no nechcete čítať ťažké terminologické knihy, táto audiokniha bude určite pre vás. Ak sa Vám zapáči, je dostupné i jej voľné pokračovanie Dalajlámova mačka a umenie priasť, zatiaľ však len v knižnej podobe.
Naše hodnotenie
Informácie o knihe
Dalajlamova kočka David Michie
- Žáner: Životná filozofia, náboženstvo
- Jazyk: CZ
- Vydavateľ: Synergie Publishing
- Dĺžka: 6 hodín 33 minút
Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!